Niewidzialny i niebezpieczny

Niewidzialny i niebezpieczny

Pożary sadzy i czad wciąż zbierają swoje żniwo.

Co trzeci pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu w ubiegłym sezonie grzewczym (do końca kwietnia bieżącego roku) odnotowała 57 zdarzeń związanych z używaniem urządzeń grzewczych (pożary oraz zatrucie tlenkiem węgla), w których obrażenia odniosło 10 osób, a śmierć poniosły 2 osoby. Straty oszacowano na 1 mln złotych. W tym roku strażacy interweniowali już siedem razy (do pięciu pożarów oraz dwóch akcji związanych z tlenkiem węgla), a zdarzenia wygenerowały straty rzędu ok. 30 tysięcy złotych.
– Z roku na rok widzimy, że świadomość osób jest coraz większa – mówi Bogusław Sikorski, zastępca komendanta PSP w Grójcu. – Domy oraz mieszkania są wyposażane w czujniki czadu.
Lwią część zdarzeń stanowiły pożary sadzy w kominach, co w ocenie strażaków wynika z braku przeprowadzania systematycznych przeglądów instalacji grzewczej.
– Mało osób zdaje sobie sprawę, że ma obowiązek czyszczenia instalacji grzewczej, w tym czyszczenia komina – komentuje Sikorski. – Niewiele osób również wie, że posiadanie takiej dokumentacji jest jednym z wymogów uzyskania ubezpieczenia, gdy doszłoby np. do pożaru.
Z końcem października rozpoczęła się akcja informacyjna Państwowej Straży Pożarnej „Czad i ogień! Obudź czujność”. Ze statystyk wynika, że ponad 40 procent Polaków twierdzi, że jest w stanie rozpoznać czad, co jest niemożliwe biorąc pod uwagę, że jest on niewidoczny i bezwonny. Blisko 25% pytanych zapewnia, że pozna jego obecność po zapachu lub dymie. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (uratowanie życia). Dla porównania, tylko sześć procent Polaków wie, że gwarantem bezpieczeństwa jest szczelna i sprawna instalacja grzewcza. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Grójecka Państwowa Straż Pożarna poza spotkaniami w szkołach, chce rozprowadzić materiały dotyczące akcji „Nie dla czadu” wśród radnych, sołtysów, a także zorganizować spotkanie z kierownikami Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej.

KO

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja